Wiosna, ach wiosna

Bez tytułuPtaki śpiewają coraz głośniej. Powoli wkrada się wiosna. O poranku jeszcze tylko 4 stopnie, ale w południe słońce potrafi już świecić mocniej. Kot gubi futerko, przecież nie będzie chodził w zimowym cały czas, pies szaleje na spacerze czując coraz to nowe zapachy. Drzewa zbierają się powoli, lada dzień wypuszczą pierwsze liście.

W niektórych domach trwają wiosenne porządki. Wyrzucanie starych pudeł, ktoś znalazł szal po babci. Tak stary, że do niczego się nie przydaje, tylko by przez chwilę o babci pomyśleć.

U niektórych ludzi trwa zamęt. Kolejna wiosna w powietrzu. Wychudzona kotka urodziła kocięta. Przez całą zimę szukała bezpiecznego miejsca, ale z każdej piwnicy ją przeganiali. Teraz inni ludzie zabierają jej małe do lecznicy. Mają odrobinę szczęścia, ktoś może się nimi zajmie, ona już nie dała rady.

U niektórych ludzi trwa radosne podniecenie. Można wziąć psy i puścić się w las. Wreszcie będzie można zacząć polowania. Najpierw rozgrzewka na kotach, potem wrzucanie psów do nor dzikich zwierząt. Będzie dużo radości.

Niektórzy ludzie są zdeterminowani. Stoją w parku i pikietują. Drzewa też mają znacznie, nawet tu w mieście. Pozwalają nam oddychać. Kolejny parking nie jest potrzebny tak jak powietrze. Wariaci wchodzą na drzewa.

Stary człowiek przypomina sobie młodość. Wiosną robi się czasami sentymentalny, tylko dlaczego? Tego już nie pamięta.

Wiosna unosi się w powietrzu. Dla człowieka, dla zwierząt, nad parkiem, którego chcą ściąć i postawić nowe miejsce na parking, nad potrzebującym zwierzęciem, nad samotnym człowiekiem. Przychodzi ona dla tych, którzy nie myślą ile zadają krzywdy i dla tych, którzy potem długo leczą rany innych istot. Niektórzy mówią, że wiosna jest nadzieją, odradzającym się życiem. Dla mnie wpisana jest w cykl życia, jak kolejny etap, powraca do nas nieustawicznie. Czasami nachalnie przypominając nam o naszym przemijaniu, czasami budząc radość, zwłaszcza, gdy ptaki podskakują na parapecie, a nasi przyjaciele zaczęli się ze sobą spotykać. Wiosna jest dla wszystkich bez wyjątku, tak jak życie. W swoim ślepym trwaniu domaga się byśmy ją świętowali, tak jak powinniśmy szanować każde istnienie. Nieważne jak długie i jak istotne dla świata. Jak każdy prosty gest, nowy liść, jak każdy niechciany kot który później będzie pałętał się po ulicach. Wiosna po prostu jest – jak nasze życie.

Reklamy

7 thoughts on “Wiosna, ach wiosna

  1. Ja wciąż w zimowym rynsztunku (zimno mi…), ku zażenowaniu odczapkowanych towarzyszy spacerów. I moja myśl o wiośnie jest uporczywie gastronomiczna: marzy mi się potage z nowalijek.
    Co jest tylko kwestią czasu; szczęśliwie to Natura wymyśliła, że Wiosna przychodzi sama, niezawodna i „dla wszystkich bez wyjątku”, i że nie ma w sobie nic z – chciałoby się rzec – (młodej) marchewki na kiju.

  2. Dzień dobry; na chwilę zniknęłam, żeby Autorce nie płoszyć czytelników (bo raz mi się bodaj udało… nie jestem tym ucieszona). Wracam, a choć witam się pięknie, to dla mnie dzień dobry nie jest. Choroba dopadła jednego z moich ulubionych zwierzów; i wiosna nagle robi się ciężka. Fiołki kwitną całymi stadami, pierwiosnki robią im konkurencję, a ja patrzę na to niknące w oczach stworzenie – całkiem przytomne, bardzo zainteresowane tym kwitnącym dywanikiem, ale coraz słabsze… obezwładnia myśl, że może bardzo niewiele już będę mogła zrobić.Żeby choć tyle, aby udało się ochronić to wyraziste, piękne spojrzenie przed zamroczeniem bólem. Żeby choć tyle…

      • Sam diabeł może nie, ale ona sama… Zawsze można znudzić, znużyć, uśpić… Z pisaniem jak z rozmową. Nawet w tej banalnej, trzeba słuchać, trzeba umieć odpowiedzieć, trzeba też być sobą…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s